Yetti
Yetti nebo-li Sněžný muž je tvor, který se údajně vyskytuje v Himalájích, má prý ale i "bratrance" v jiných vysokých pohořích, např.v Severní Americe (tam se mu říká Bigfoot), v Kanadě (sasquatch), Mongolsku, Sibiři a Kavkazu (alma), ale i v Austrálii (yowie).
Nejčastější jsou stopy, které se nepodobají otiskům nohou žádných jiných horských zvířat. Roku 2003 byla dokonce v permafrostu v pohoří Altaj objevena zachovaná obrovská končetina pokrytá srstí. Testy ukázaly, že je několik tisíc let stará a že v řade charakteristik připomíná lidskou končetinu.
Existují i lidé, kteří neviděli jen stopy, ale i Yettiho samotného. Jsou to nejčastěji horolezci, dobrodruhové a místní horské kmeny (např. Šerpové). Podle popisů je Yetti většinou 2-2,4 m vysoký (ale může být i menší nebo větší), tělo porostlé dlouhými chlupy, chodí vzpřímeně, ruce má dlouhé až po kolena a nohy naopak krátké a jistě je velmi silný a rychlý.
Co se týče bigfoota, roku 1967 natočil Američan Roger Patterson nedaleko Bluff Creeku v Kalifornii. Film známý pod názvem Pattersonův Gimlin film ukazuje postavu big foota, který se pomalu pohybuje od potoka, v němž stál, k nedalekému lesu. Film byl přijat s rozpaky, objevily se četné úvahy o tom, že jde o podvrh, ale nepodařilo se jeho pravost zpochybnit a dokázat, že jde skutečně o podvod. Dokonce se objevila i teorie, že tohoto big foota vytvořil Jonh Chambers, maskér vědecko-fantastického filmuPlaneta opic. Ten nařčení tvrdě odmítl.
V Mongolsku možnou existenci tzv.almů zkoumá i místní univerzita v Ulánbátaru. Někteří vědci zde jsou přesvědčení, že jde o pozůstatky neadrtálské populace, která v mongolských horách dodnes přežívá.
Australský yowie byl poprvé spatřen až roku 1981, ale od té doby už bylo nahlášeno přes 3 200 stop a setkání s ním. Svědci ho popsali jako až 3 metry vysokého chlupatého tvora podobného člověku, který se živí klokany.
Nejčastější vysvětlení jsou, že jde o druh medvěda nebo lidoopa, což je asi nejpravděpodobnější. Někteří lidé si však dokonce myslí, že jde o druh lidí, kteří se během evoluce oddělili od linie následného Homo Sapiens, tedy nás. Také může jít o tvora, který skutečně až donedávna existoval, ale byl vyhuben dřív než jsme ho stačili poznat.
A nakonec trochu dobrodružnější historka, která se prý odehrála roku 1924 v Kanadě. V roce 1924 v lesích nedaleko kanadského Vancouveru unesla údajně skupina obrovitých bytostí Alberta Osmana, který tam stanoval. Ve spacím pytli ho tito tvorové vláčeli mnoho hodin. Byli čtyři. Podle Osmana připomínali napůl člověka, napůl obrovskou opici. Osman byl jejich zajatcem celých šest dní. Podařilo se mu uprchnout, až když jeden z tvorů, který ho hlídal, snědl jeho tabák a udělalo se mu z něj zle.
Upíři
Upír (vampýr) je mytologická bytost, v pozdější době oblíbená hlavně v hororech a fantasy. Na upíry věřili zejména lidé v jihovýchodní Evropě-Srbové, Rumuni, Bulhaři...
Upíři jsou spojeni hlavně s pitím lidské krve, kterou potřebují k přežití. Ten, koho kousnou svými špičáky a sají mu krev, se také stává upírem. U starých Slovanů se však mohl stát upírem i sebevrah, zemřelé nepokřtěné dítě nebo kriminálník, osoby zemřelé nepřirozenou záhadnou smrtí, pohřbené bez obřadů, ale i živí lidé.
Měli vzhled lidí bez kostí nebo bez nosu, červené oči, v bulharských pověstech se mohli přeměňovat ve zvířata. Ženy-upírky jsou naopak velmi krásné, bledé, s havraními vlasy. Aktivní jsou v noci, světla a slunce se bojí. Podle pověstí žili ve hrobech a rakvích, ptž jsou nemrtví. Mají dokonalejší smysly než lidé, zejména noční vidění a čich. Pohybují se letem-buď levitací nebo v převtělení za netopýra.
Nejznámějším "upírem" je hrabě Dracula, který žil v 15.stol. v Rumunsku. Je to skutečná postava, ale spíše to byl jen krutý panovník a ne upír, ale legenda o něm je stále slavná.
Obvyklá obrana proti upírům je vbodnutí kůlu do jejich srdce, kříž a svěcená voda nebo česnek.
Na několika místech byla objevena pohřebiště, kde se našly mrtvoly, které byly probodnuté kůlem, zasypané kamením, zamotané do rybářských sítí, měli zacpaná ústa nebo useklou hlavu. Pravděpodobně šlo o lidi, které jejich sousedé považovali za upíry a zabili je a pohřbili tak, aby se nemohli dostat z hrobů. Taková pohřebiště se našla i v Česku, například v Lahovicích u Prahy a také v Čelákovicích u Prahy, kde je nalezl pan Zmek na své zahradě při kopání vodovodu roku 1966. Zkoumáním se zjistilo, že stáří pohřebiště spadá do 10.-11.stol. Polovina zemřelých podle zkoumání kostí zemřela v mladém věku (kolem 20 let) a nenašly se stopy po tom, že by zemřeli při nějaké epidemii, šlo o silné zdravé lidi. Na tehdejší dobu byly jejich kosti velké a robustní. Někteří měli špičaté zuby. U všech mrtvých byly prokazatelně provedeny protiupírské zásahy.