KENTAUŘI-Napůlkůň napůl člověk. Byli tonezkrotní a divocí tvorové, které se nikdo neodvážil osedlat a byla čest se na ně posadit.Mnozí pod vlivem vína páchali násilné činy, ale kentaur Cheirón byl velmi moudrý a proto se stali i symbolem mužnosti, statečnosti a síly. Cheirón se díky své moudrostistal učitelem mnoha řeckých hrdinů, učil je zejména tělesné zdatnosti-lukostřelbě, hodu oštěpem, zápasu, běhu, jízdě na koni.Vychovával také slavného hrdinu Iásona a když ten odjížděl na lodi Argo hledat zlaté ráno, šel mu Cheirón zamávat na rozloučenou. Také byl vychovatelem Achillea, kterého učil lovu, odvaze, skromnosti, vyznat se v léčivých bylinách, připravovat léky, ale i zpěvu a hudbě. Achilleův odjezd do trojské války Cheirón oplakal. Dále byl jeho žákem např.Héraklés, který ho pak nešťastnou náhodou poranil otráveným šípem. Rána nešla vyléčit a Cheirón se zřekl své nesmrtelnosti. Cheirónův příběh zpracoval ve své knize Kentaur spisovatel John Updike jako paralelu k příběhu z americké současnosti.Zajímavostí o kentaurech je, že musí jak běžnými potravinami naplnit svůj lidský žaludek tak trávou koňský žaludek, proto dlouho trvá než se najedí.Kentaur se objevoval na erbu Matěje z Vykrantic.
HARPYJE-Ve starém Řecku byly personifikací bouře a mračen. Ve středověku se začaly popisovat jako zlé bytosti, které škodí lidem. Také se změnila jejich podoba-nejprve byly vyobrazovány jako ženy s křídly, pak jako bytosti s ptačím tělem a hlavou mladé ženy nebo dívky a nakonec s hlavou staré ošklivé ženy.Jejich rodiče byli Élektra a Thaumás. Ve starověké mytologii se uváděly 4, ale např.Dante ve své Božské komedii jejich počet nijak neomezoval.V heraldice byly zobrazovány jako nestvůry –orel s dívčím obličejem, poprsím a orlím krkem, tělem a pařáty. Ve znaku ji má např.obec Čejov na Pelhřimovsku.
SATYROVÉ-Patří mezi polobohy, ale zároveň i lesní a horské démony. Byli průvodci boha vína Dionýsia a boha Pana, který měl také napůl lidskou a napůl zvířecí podobu.Satyrové byli zobrazováni jako napůl člověk napůl kozel, s rohy, oháňkou a kozlíma nohama, kučeravými vlasy, tupým nosem a špičatýma ušima.Byli veselí, prostopášní, milovali víno, tanec a hudbu-hráli na flétnu, sýrinx i dudy. V mytologii jsou často ztotožňováni s mužskou sexuální silou, občas vyobrazení s erekcí. V podstatě však byli zbabělí.U nás je jejich vzhled možná podkladem k pověstem o čertech, naše představy o vzhledu čertů jsou podobné vzhledu satyrů.
Žádné komentáře:
Okomentovat